Dlaczego druk jest nadal ważny w nowoczesnym, cyfrowym świecieKsiążki istnieją od tysięcy lat i cieszą się niesłabnącą popularnością do dziś. Jest powód, dla którego książki drukowane są nadal tak chętnie czytane, a nie e-booki czy inne formaty cyfrowe: książki drukowane są przyjemniejsze w odbiorze. E-czytniki nie znikną w najbliższym czasie, ale nie oznacza to, że książki drukowane również odejdą do lamusa. Zamiast zastępować je nowszymi technologiami, książki drukowane wciąż znajdują nowe nisze i rynki. W tym wpisie zagłębiamy się w to, dlaczego książki drukowane żyją i mają się dobrze w erze cyfrowej - i jakie czynniki sprawią, że jeszcze długo zachowają swoje znaczenie.

Książki są łatwiejsze do czytania i zrozumienia

Teksty drukowane istnieją od tysięcy lat, podczas gdy książki cyfrowe są znacznie nowsze. Biorąc pod uwagę trwałość i łatwość czytania, nie ulega wątpliwości, że książki drukowane mają przewagę nad e-bookami:

  • Książki drukowane są łatwe do czytania przy słabym oświetleniu, w cichym otoczeniu lub podczas wykonywania innych czynności, takich jak gotowanie czy praca w ogrodzie.
  • Książki drukowane są również doskonałe dla osób z problemami wzrokowymi, ponieważ rozmiar tekstu można łatwo dostosować.
  • Jeśli dana osoba nie widzi lub nie może odczytać ekranu urządzenia cyfrowego, czytanie e-booków nie wchodzi w rachubę.

Nic dziwnego, że wiele osób z problemami wzrokowymi woli książki drukowane od e-booków. Ach, ten zapach świeżo wydrukowanej książki! To doświadczenie, którego nie da się odtworzyć w formatach cyfrowych. Naukowcy odkryli, że ludzie, którzy czytają książki drukowane, bardziej angażują się w opowiadaną historię niż ci, którzy czytają cyfrowe wersje tych samych książek. Naukowcy uważają, że dzieje się tak dlatego, że książka drukowana uwalnia więcej substancji chemicznych, takich jak serotonina, dopamina i oksytocyna, które sprawiają, że czujemy się zrelaksowani, spokojni i szczęśliwi. Inaczej jest w przypadku książek w wersji cyfrowej, ponieważ nie towarzyszą im żadne fizyczne doznania. Ludzie uwielbiają fizyczne odczucia związane z drukowanymi książkami. Uwielbiają ich zapach i sposób, w jaki trzyma się je w rękach. Czytanie książek drukowanych ma w sobie coś wyjątkowego. Czytanie książek elektronicznych nie wiąże się z żadnymi doznaniami fizycznymi.

Książki drukowane dają poczucie własności

Książki drukowane pozwalają czytelnikom dotykać stron, a nawet je zaznaczać. Są czymś więcej niż tylko biernym doświadczeniem. W przypadku książek cyfrowych czytelnicy nie mają takiego samego poczucia własności. Czytelnicy książek cyfrowych nie mogą zaznaczać stron i nie mają takiego poczucia więzi z książką, jak w przypadku książek drukowanych. Książki drukowane to także dobra materialne. Można je postawić na półce z książkami lub podarować w prezencie. Książki cyfrowe znacznie trudniej jest podarować w prezencie i nie mają one takiego wpływu na odbiorcę jak książki drukowane. W przypadku książek drukowanych bardzo wyraźnie widać, którą książkę ktoś czyta. W przypadku książek cyfrowych może być trudno rozpoznać, którą książkę ktoś czyta.